Doğal Zeytinyağı Üretimi

Organik Zeytinyağı

Organik zeytinyağı üretimi, zeytinin binlerce yıldır alışılagelen teknik ile sıkılmasından elde edilir. Bir çeşit taş değirmenden oluşan düzenek ile yavaş yavaş zeytinler sıkılır ve bir kanaldan dışarı alınıp biriktirilir. Dinlenmeye alındıktan sonra içerisindeki posası dibe çöker. Böylece saf zeytinyağı elde edilmiş olur. Elde edilen zeytinyağı plastik varillere doldurularak güneş görmeyen kapalı bir ortamda dinlenmeye bırakılır. Eskiden tahta fıçılarda saklanan zeytinyağı, artık plastik tanklarda saklanmaktadır. Bir kaç hafta dinlendirilen zeytinyağı içerisindeki posanın dibe çökmesi ile kullanılabilir hale gelir.

Zeytinyağı günümüzde bir çok besin çeşitliliği ve beslenme alışkanlıklarımızın arasında yerini almıştır. Salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri, zeytinyağı ile marine edilmiş et ürünlerinin dinlendirilmesi gibi bir çok kullanıp alanına sahiptir. Gastronomi de yeri ve önemi çok büyüktür.

Antik Zeytinyağı Düzeneği
Antik Zeytinyağı Düzeneği

Zeytinyağının kalitesi, hasat ve sıkım işlemlerine göre değişir. Erken hasat döneminde toplanan zeytinden az fakat en kaliteli zeytinyağı elde edilir. Sağlıklı beslenme için kullanılacak esas zeytinyağı işte budur. Daha sonra ki hasatlarda kalite gittikçe düşmektedir. Artık son yapılan dip hasadında ise, zeytin posası defalarca çekilir ve o şekilde yağ elde edilir.

Doğal Zeytinyağı Üretimi
Doğal Zeytinyağı Üretimi

Modern cihazlar ile zeytinyağı üretimi

Modern teknoloji aletleri ile günümüzde de zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Ancak teknolojinin getirdiği kolaylıklar ne yazık ki eski doğallığı sunmamaktadır. Bu nedenle halen bir çok zeytin yetiştiricisi eski usul taş sıkım imkanı olan yağhanelerde zeytinlerini sıktırarak zeytinyağı elde etmektedir. Taş sıkma (soğuk sıkım) zeytinyağı, modern sistemlere göre daha meşakkatli olsa da eski usuller binlerce yıldır geçerliliğini ve tercih edilebilirliğini devam ettirmektedir. Bu yöntem zeytinyağı elde etmenin en doğal yoludur.

Organik Zeytinyağı
Organik Zeytinyağı

Modernize edilmiş sistemlerde seri üretim ile daha çok zeytin sıkılarak daha fazla zeytinyağı elde edilebilmektedir. Ancak günümüzde başvurulan bir uygulama daha var ki elde edilen zeytinyağının kalitesine doğrudan etki etmektedir. mekanik sıkım cihazlarında sıkımdan sonra elde kalan zeytin posası kanola çiçeğinden elde edilen kanola yağı ile yıkanarak tekrar tekrar sıkılmaktadır. Elde edilen ürün içerisinde önceki sıkımdan elde edilen zeytinyağı da ilave edilerek miktar arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu tür çalışmaların neticesinde, daha fazla fakat kalitesiz zeytinyağı elde edilmiş olunmaktadır. Bunu anlamanın en kolay yolu da ürünün satış fiyatının ucuz olmasıdır.

Benzer Gönderiler