Tarımsal Don Önleyici

Tarımsal Don Önleyici

Tarımsal don önleyici solüsyon, tarımsal alanlarda üreticilerin kış aylarında sıklıkla yaşadıkları sorunların başında çiçek ve tomurcuk donmaları gelmektedir. Don, üreticilerin değişik coğrafi bölgelerdeki soğuk iklim koşullarına bağlı olarak karşılaştığı en büyük sorunlardandır. Bu durumda sık yaşanan sorun ise ürünlerin tomurcuk ve çiçeklenme dönemlerinde yaşadıkları donma sorunudur. Çiçek ve tomurcukların donmaları aşırı ürün kaybına neden olmaktadır. Bu da üreticilerin daha az ürün hasat etmelerine, bitki ve ağaçların daha zayıf düşmelerine, alınan ürünlerin daha düşük kaliteli olmasına neden olmaktadır.

Genel olarak tüm üreticiler tarafından kullanılabildiği gibi organik zeytin yetiştiriciliği yapan üreticiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Donmayı önleyici solüsyon, zeytin çiçeği ve tomurcukları ve zeytin yaprağı üzerinde de koruyucu etki sağlar.

Tarımsal Don Önleyici Bitki Solüsyonu

Tarımsal don önleyici bitki solüsyonu, bitkilerinizi ve ağaçlarınızı hem hastalıklardan hem parazitlerden korur. Toprak pH düzeyini de bitki ihtiyacına göre sağlar.

Bir bitkinin sağlıklı olabilmesi ve maksimum verimliliğe ulaşabilmesi için fiziksel ve biyokimyasal aktivitelerinin olumsuz iç ve dış etmenlerden korunması gerekir. Sıcaklık, oksijen, pH, stres, don ve yanık riski, zararlıların popülasyonu, hastalıklar ve toprağın durumu bitkiyi direk etkileyen unsurların başında gelir. Her türlü bitki ve ağaçlarda kullanıma uygundur.

Verimli bir toprağın başlıca temel ihtiyaçları mineraller, uygun nemlilik, oksijen oranı ve pH değeridir. Toprağın fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yapı değerlerinin ideal aralıkta olması, iyonlar arasındaki ilişkinin yani pH değerinin de istenilen seviyede olmasını sağlar. Bitki besin maddelerinin çoğunluğunun alınabilirliği 5.5 – 6.5 pH değerleri aralığında gerçekleşir.

Tarımsal Don Önleyici
Tarımsal Don Önleyici

Don önleyici solüsyonu; içerisindeki nano partiküller ile bitki kökünde oluşmuş olan tuzu kırar ve bitkinin topraktan en iyi şekilde beslenmesine yardım eder. Bitkinin bünyesindeki suyun oksijen oranını en uygun hale getirir. Böylece bitkinin strese ve hastalıklara dirençli hale gelmesine yardımcı olur. Erkencilik ve zeytin verimi artışı sağlanır, sağlıklı büyür. Böylece köke değil meyveye yönelir ve meyvesinin aroması iyileşir.

Nano partikülleri bitki üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturur. Böylece bu kalkan nano partiküllerin zincir reaksiyonu sayesinde gerçekleşir. Bu zincir esnek yapıdadır, bitki büyüdükçe esner ve 30 cm’e kadar uzar. Bu süreden sonra zincir kırılacağından uygulamanın tekrarlanması gerekir.

Partiküller zehirli madde içermezler ve bunun için kalıntı bırakmazlar. Böylece bitkinin sıcaklığını muhafaza etmesini de sağlar. Zararlılar bitkinin sıcaklığını hissedemez veya koruyucu kalkandan dolayı yumurtalarını bitki üzerine bırakmayı tercih etmezler. Böylece don önleyici solüsyon ürünü zararlı-zararsız hiçbir canlıyı öldürmez, sadece sahadan uzaklaşmalarını sağlar.

Solüsyonunun Yapısı

ORANpH DEĞERİYAPI
%5%4,0ORGANİK
%89%6,7İNORGANİK
%6NANO PARTİKÜL
Solüsyonun yapısı

Uygulama şekli

  • Yağmurlama (dumanlama) yöntemi ile yapraklara uygulanır
  • 25-50 lt suya 1 lt solüsyon katılmalıdır
  • Ayda bir defa uygulanması tavsiye edilir
  • Yağmurdan sonra ve don riskinden en az 48 saat önce uygulanmalıdır

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın